El Dokuma Halı Yıkama Avcılar

el dokuma halı yıkama avcılar

El Dokuma Halı Yıkama Avcılar

El Dokuma Halı Yıkama Avcılar bu tür değerli halılar el emeği göz nuru olduğu için  genellikle kaliteli ipek, yün, pamuk gibi kıymetli iplikler kullanılarak üretilir. Üretimde kullanılan ipliklerin boyanmasın da  kök boyalar kullanılır. Bu nedenle el dokuma halıların yıkama işlemi de çok özeldir. El dokuma halılarda aynı zamanda çok kıymetli olan el emeği göz nuru vardır. Bir halının dokunması haftalar  aylar sürer.

El dokuma halılar her ilmeği tek tek el ile bağlandığı, her desenin özenle işlendiğinden dolayı hem maddi hem de manevi olarak çok kıymetli ve özeldirler. El halılar çok kıymetli olduğu için evimizin de en güzel köşelerinde yerini alır. Genellikle çok fazla kullanmadığımız evimizin misafir  odalarında evimizin büyük salonunda yer alan bu halılar çok fazla da kirlenmez. Ama yinede yılda bir kere olsa da el dokuma halıların da yıkanması gereklidir. El dokuma halıların yıkanması diğer halılara göre çok daha zahmetlidir. Onun için halı yıkama fabrikaları bu tür özel halılarda farklı fiyat tarifesi uygulamaktadır. El dokuma halı yıkama işlemine tabi tutulurken çok dikkat edilmesi gerekir. Gereken hususlara tek tek bakalım.

avcılar parseller halı yıkama

avcılar el dokuma halı yıkama

El dokuma halı yıkama avcılar

El dokuma halılar yapısı bakımından normal makine de üretilmiş halılardan çok çok daha farklıdır. El dokuma halı yıkama işlemi yapılırken sıradan makine halılarına nazaran daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. El dokuma halılar ilmekleri el ile dokunduğu için makine halıları kadar sağlam bir yapıya sahip olmayabilirler. Bu yüzden dolayı el dokuma halılar sert yıkama işlemine tabi tutulursa ilmekleri kayabilir. Tazyikli su el dokuma halılara normal halılardan daha da fazla zarar verebilir. Bu tür hassas yapıya sahip olan halılar makine kullanımına da çok fazla uygun olmayabilir. Bu yüzden dolayı halı yıkama makinelerinin hassas olan modülü varsa o şekilde yıkama işlemine tabi tutulmalıdır. Eğer halı yıkama makinesi ayarlı değilse o zaman el dokuma halı yıkama işlemi basit halı yıkama makinesi veya el ile yıkamaya yapılmalıdır. Ama istanbul temizlik halı yıkama fabrikası olarak el dokuma halılar el ile hassas biçimde Arap sabunu veya rendelenmiş el sabunu yada kaliteli sıvı el sabunu ile yıkanmalı.

avcılar el dokuma halı yıkama

avcılar el dokuma halı yıkama

El dokuma halı yıkama avcılar

El dokuma halılarda narin bir yapıya sahip olduklarından dolayı aynı zamanda kök boya ile üretildikleri için yıkandıkları su kesinlikle soğuk olmalıdır. Ama el dokuma halılar diğer halılar kadar uzun süre suda bekletilmemesi gerekmektedir.Kök boyası ile boyanan iplikler doğal bir şekilde renklendirildiği için daha çabuk renk vermektedir. Yada halıda bulunan renkler arasında akma renk verme özelliği bulunan bir desen varsa işte o renk bütün halının renklerine karışacaktır.

Bu nedenle el dokuma halıların içinde bulunan renkler yıkamasında halı çok uzun bir şekilde suda bekletilmeden, yıkama ve durulama işlemi biter bitmez hemen sıkma işlemine tabi tutulmalıdır. Aksi taktirde uzun süre suda kalan bu tür el dokuma halılar renk vererek halıların desenini bozabilir. El dokuma olan halıların sıkma işleminden çıkardıktan sonra kurutma odasına alınmalıdır. Kurutma odasına alınan el dokuma halıları asarken çok daha hızlı kuruma sağlayan bölgeler tercih edilmelidir.

El Dokuma Halılarda Ne Tür Şampuan Kullanılmalı.

El dokuma halı yıkama Avcılar tamamen özel şampuanlar kullanılmalıdır. El dokuma  halıların yıkamasında bu tür halıları yıkamak için özel olarak üretilmiş içerisinde kimyasal madde bulunmayan deterjanlar tercih edilmelidir. El dokuma halılar da kullanılan iplikler genelde pamuk, yün, ipek oldukları için bu tür halılar bünyelerinde daha fazla organizma biriktirirler. Bu halıların yıkanmasında özellikle anti bakteriyel deterjanların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Çünkü anti bakteriyel deterjanlar halıda yer alan mikro organizmaları çok daha derinlemesine temizler.

el dokuma halı yıkama şampuanları

El dokuma halı yıkama avcılar

El dokuma halılara özel şampuan kullanılmalıdır

Bu tür halılar genelde püsküllü yapıya sahip olurlar. Püsküller halıların uç kısımlarında kaldıkları için kire ve toza daha fazla maruz kalırlar. Aynı zamanda halı püskülleri beyaz oldukları için kiri daha çok belli ederler. Püskülleri makine halılarında kullanılan çamaşır suyu veya yoğun ağartıcı maddeler kullanılması doğru değildir. El dokuma halıların hepsinde olmasa da çoğunun dokuma kasnağı ipi yün ipliklerden oluşmaktadır. Bu durum da halının püsküllerinin sararmasına neden olabilir. Aynı zamanda suyu bünyesine diğer halılara nazaran daha hızlı çektiği için bu tür ağartıcı maddeler püsküller aracılığı ile halının iç kısımlarına ulaşabilir ve halıların renginde bozulma oluşturabilir. Bu yüzden bu tür halıların püsküllerinin yıkanmasında da çok özenli davranılması gerekir.

Halıların Durulama İşlemi Nasıl Yapılır

El dokuma halı yıkama zorluğu kadar durulanması da bir o kadar zordur. El dokuma halılar yıkandıktan sonra bol su ile durulanması gerekmektedir. El dokuma halıların ilmekleri makine halılarına göre daha seyrek olduğu için yıkama yapılırken deterjan halının arka kısmına kadar işler. Bu yüzden halı durulandıktan sonra halının arka kısmının da tekrardan durulanması gerekmektedir. Çoğu zaman bu da yeterli olmayacaktır. Bunun için halı sıkma işlemine hazırlanırken üzerine duru su dökülerek durulama işlemine devam edilmelidir. Çünkü bu tür halılarda kalan deterjan kalıntıları hem çok kötü bir kokuya ve ilerleyen zamanda küflenmeye yol açabilir.

El dokuma halıların iplikleri genelde kök boyası ile boyandığı için kurutma işlemi de diğer halılardan çok daha farklı olacaktır. El Dokuma Halılar kurutma esnasında kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir. Aksi taktirde güneş bu tür halıların renginin bozulmasına neden olur. Kurutma işlemi yapılırken açık havada veya halıların direk güneş ışığına maruz kalacağı yerlerden uzak tutulması gereklidir.

İSTANBUL TEMİZLİK HALI YIKAMA FABRİKASI

istanbul temizlik  Halı Yıkama ilkesi gereği sizlerin bu denli önem verdiğiniz halılarınızın gereğinden daha fazla özen ve hassasiyet göstererek el dokuma halı yıkama işlemini yapar. El dokuması olan ipek halılarınız, yün halılarınız özenle yıkanır. Bu tür halılar kesinlikler cinslerine göre gösterdikleri farklılıkları göz önünde bulundurularak, hepsi farklı yıkama işlemlerine tabi tutulur. El dokuma halı yıkama işlemleri yapılırken, bu tür halılar için özel olarak üretilmiş deterjanlar kullanılır. Ve yukarıda anlattığımız gibi bu halıların yıkanması özen gösterilmesi gereken tüm hususlara dikkat edilir. el dokuma halı fiyatları nasıl hesaplanır. Bu halılar çok çeşitli olduğundan fiyatlandırmalar da değişir. www.haliyika.net fiyatlarımızı inceleyin..

02126946363

Avcılar halı yıkama tesisi